lambsxOnYT
lambsxOnYT lambsxOnYT
  • 09-11-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Cronkhite paid $85.00 for her family of 4 to play laser tag and bowl at Evo. If each person cost the same amount to bowl and play laser tag, what was the cost for each person?

Respuesta :

07rogersl 07rogersl
  • 09-11-2020

Answer:

$21.25

Step-by-step explanation:

Mrs.Cronkhite paid $21.25 per person.

85 divided by 4 is 21.25

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

what tells you which operation to perform first... I really need the answer like now!! thank you!
How much force is needed to accelerate a 68 kilogram-skier at a rate of 1.2 m/sec^2?
Find the least common multiple of 22, 44, and 264.
0.285 to the nearest tenth
which property is illustrated by the equation (a+b)+c=c+(a+b)
Which of the following figures in a plane separates it into half-planes? F. A line G. A ray H. An angle J. A point K. A line segment
The total cost of renting a car is $30.00 for each day the car is rented plus 28 1/2 ¢ for each mile the car is driven. What is the total cost of renting the ca
Which of the following figures in a plane separates it into half-planes? F. A line G. A ray H. An angle J. A point K. A line segment
0.285 to the nearest tenth
What is a hook in the first paragraph of an essay