Seudónimo Seudónimo
  • 09-11-2020
  • Mathematics
contestada

Isabel bought 4 magazines for a total of $15. At this rate, what is the cost of 16 magazines?

Respuesta :

bebo301205
bebo301205 bebo301205
  • 09-11-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

we will use ratio

magazines : cost

4 : $15

16 : $60

we will multiply 4 by 4 and 15 also by 4 so 16 magazines will cost $60

Answer Link

Otras preguntas

In 1-2 paragraphs answer the following question How did English Settlement affect Native Communities?
The box plot shows the number of years during which 16 schools have participated in a marching band competition: A box plot is titled Years of Participation and
What role did mining play in the development of the American West?
1/2 times what equals 4?
What details does Nick provide us about the characters in this chapter? Great Gatsby
find the coordinates of the other endpoint of the segment, given it's midpoint and one endpoint. midpoint (-1, 8), endpoint (8,17)
Why is the ozone layer vital to life on Earth? A) It causes clouds to be created B) It shields the Earth from ultraviolet (UV) rays from the sun C) It is made u
During a knee flexion exercise, when you begin to fatigue what movement will you attempt to perform? Why?
. Grant and Pedro are comparing the result of their stocks at the end of the week. Grant's result was a loss of $4. Pedro's result was the opposite of Grant's.
150=3/4t solve for t