tia2f3fczh
tia2f3fczh tia2f3fczh
  • 09-11-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit rate if the candy is $7.80 for 2 pounds?

Respuesta :

nsimon62845
nsimon62845 nsimon62845
  • 09-11-2020

Answer:

= 3.9 candy per pound

Step-by-step explanation:

This is a fraction equal to

7.8 candy ÷ 2 pounds

We want a unit rate where

1 is in the denominator,

so we divide top and bottom by 2

7.8 candy        ÷ 2

________

2 pounds ÷ 2

=  

3.9 candy

_______

1 pound

=  

3.9 candy

_______

pound

= 3.9 candy per pound

Answer Link

Otras preguntas

A conversation in a story or play is called
the importance of children's rights
What are the risks of foreign outsourcing?
A short descriptive literary sketch is called
Opposition to the new Constitution centered around its ability to act on individuals. What limits were added immediately after ratification to calm these fears?
Which of these statements is false? Archaeology is a field within anthropology. Archaeologists and anthropologists are necessary to the historian for informatio
Why is a high temperature needed to melt potassium iodide?
which expression is equivalent to 4/9 divided by 2/3
Which factor contributed most to the rise of totalitarian governments in europe before world war 2?
Did John Wesley live during The Renaissance