rakibrahaman4230 rakibrahaman4230
  • 09-11-2020
  • Mathematics
contestada

the cost to rent a raft is $7 per person a raft can hold up to six people there is a $3 lunch per raft what is the total cost for a group of 6 explained

Respuesta :

erinna erinna
  • 10-11-2020

Given:

Cost to rent a raft = $7 per person

Number of people a raft can hold = 6

Lunch cost = $3 per raft

To find:

The total cost for a group of 6.

Solution:

A raft can hold 6 people. So, one raft is required for group of 6.

Lunch cost = $3

Cost to rent a raft for one person = $7

Cost to rent a raft for 6 person = 6 × $7 = $42

Now,

Total cost = Lunch cost + Cost to rent a raft for 6 person

                = $3 + $42

                = $45

Therefore, the total cost for a group of 6 is $45.

Answer Link

Otras preguntas

The height of a tree follows a geometric progression in the first month the tree grew 40 inches in the second month it grows 36 inches the third month it grows
what is the place value of the digit 2 in 782,310​
Why is hysteria/ fear something u can talk about
Use the quadratic formula to solve x+3x-4=0
what the dog doin? Legend says, no one has ever known what the dog has been doing.
Please helpppppppppp ASAP im begging uuuu Write a short descriptive paragraph about *If you can redecorate your room, what would it look like?* use alot of desc
ROund to the nearest 100 77.09
What is the affix of responsibility?
The quote below is from African America leader Malcolm X: "If I'm following a general, and he's leading me into a battle, and the enemy tends to give him reward
hi gibing broonlist please please