YanaUwUz
YanaUwUz YanaUwUz
  • 09-11-2020
  • Mathematics
contestada

Olivia brought 3.5 pounds of cheese, she paid $1.75 for each pound how much did she pay?​ (PLS HELP)

Respuesta :

Raineeeeeeeeee
Raineeeeeeeeee Raineeeeeeeeee
  • 09-11-2020

Answer:

$5.25

Step-by-step explanation:

You just multiply how many pounds of cheese there are by how much a pound costs. You could also multiply 1.75 by 3, and then divide 1.75 by 2, and add it to the product. Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

which transition would be best to use at the beginning of sentence 2?
In what year did Stephen Austin issue land titles to almost 300 families in Texas? a. 1819 b. 1821 c. 1823 d. 1825
Select the correct answer. Which word best completes the sentence? Todos los días, tomo el ___________ para ir al colegio. A. fiaca B. bacán C. trucho D. colec
619 X X= degrees. jskdjdjdjd
A patient was diagnosed with a deficiency of the lysosomal enzyme alpha-galactosidase. The name of the deficient enzyme suggest that it hydrolyzes a glycosidic
the volume of a cube that is 6 units on an edge in exponential form
What type of number is [tex] \sqrt{7} [/tex] O A rational number O A whole number O An irrational number O A decimal that ends​
Any help? Khan Academy question
The equilibrium constant K changes with changes inthe temperature.​
Using the GCF and distributive property, which expressions is equivalent (equal) to 12y + 16 A 2(6y + 80) B 4(3y + 4) C 28y D 16 + 12y