amberfinnemore04 amberfinnemore04
  • 08-11-2020
  • Mathematics
contestada

4 cakes and 3 doughnuts cost £11, 4 cakes and 7 doughnuts cost £23.
Work out the cost of one cake and one doughnut separately

Respuesta :

jemcarter jemcarter
  • 08-11-2020
A doughnut costs £3
A cake costs 50p
This is because from the question you can see that buying 4 more doughnuts costed £12 more
So if 4 = £12, 1 = £3
Now you have the price of a single doughnut you can work out the price of a cake.
3 doughnuts would cost 3 x £3 so £9
Then subtract this from £11 to find the price of 4 cakes.
£11 - £9 = £2
So if 4 cakes = £2, 1 cake = 50p

Answer Link

Otras preguntas

which one is equivalent?
what is 6/11 × 1/3
talia has 2 red,1 blue and 4 green balls of the same size in the bag talia pulls one ball out of the bag without looking what is the probability that talia will
What is the correct noble gas configuration for oxygen?
Few math questions TIME IS RUNNING OUT!! PLEASE HELP!!!! PLEASE LOOK AT ALL THE PHOTOS TO SEE ALL THE QUESTIONS.
What were the empires in Europe in 1500?
Why does a compass point toward Earth’s geographic North Pole? Check all that apply. Earth’s geographic North Pole is close to the magnetic north pole. Earth’s
Estate taxes are levied when estates are _____at death.
When you go in to have an mri done, the technician always tells you to remove your watch, pens, and other metal objects from your pockets. why is this request m
When the poet establishes a pattern of rhyme, usually marked by letters to symbolize correspondences, the reader can identify A. internal rhyme. B. rhyme scheme