mzmedina112510 mzmedina112510
  • 08-11-2020
  • Mathematics
contestada

a 6 ounce package costs $2.10 a 16 ounce package costs $5.28 a 26 ounce package costs $9.36 which package is the best buy

Respuesta :

spamcom365
spamcom365 spamcom365
  • 08-11-2020

Answer:

The better buy is the 16 ounce package for $5.28.

Step-by-step explanation:

First divide each price with their ounce,so 2.10 ÷ 6 = 2.1 per 1 ounce , 5.28 ÷ 16 = 0.33 per 1 ounce , 9.35 ÷ 26 = 0.36 per 1 ounce.

Next compare the prices for 1 ounce and see which on is lower. The 16 ounce package has a better price because the price for each ounce is lower than the other prices.

Answer Link

Otras preguntas

What is the cerebral cortex?
How much sides do a hectagon has
what are the factors of 74
Describe the cold war
Cost is a major factor for consumers when purchasing 6 products.
what are the rights and responsibilities of a person when executing freedom of expression during verbal interpersonal conflicts?
A chef has some broccoli, cauliflower, carrots, and squash to make a vegetarian dish. List the possible combinations if he uses only 3 vegetables in the dish.
The circumference of a circular clock is 31.4 inches.What is the diameter of the clock
the 5 major areas of the study of earth science are
Hip Hop is a persuasive art true or false is hip hop a persuasive art? true or false