Respuesta :

Answer:

$1.19 per cup

Explanation:

So there are 32 cups in 2 gallons (16 cups per gallon) and we already know how much the whole container costs. So now all we have to do is come up with an equation, such as $38.08/32.

38.08/32 = 1.19