brad200394
brad200394 brad200394
  • 07-11-2020
  • Mathematics
contestada

How much did Yana spend on three half-gallons of ice cream if each half-gallon cost $3.55? This is required please!!!

Respuesta :

Moongem3000school
Moongem3000school Moongem3000school
  • 07-11-2020
$24.85

First I would find how much a whole gallon costs (multiply 3.55 by 2). Second I would add 3.5 to that (because she needs another half a gallon). Finally I came up with 24.85. Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Write an expression that represents “the difference of 8 and n”
What is the value 5K/6=?
A.Write two equations and post them to the discussion board. B.Write in words one equation including the distributive property and that results in a decimal val
In NASA's exoplanet search, why is the gas CO looked for in atmospheres?
Answer to a b and c?
1.What is the equation of the line perpendicular to  that passes through ? Write your answer in slope-intercept form. Show your work.
Find the product of 3.2 times 5.1
what are two scales used to measure an earthquake? what is the difference between them?
1.2x=6 what is the answer
i need to find the angle measures for this rectangle