purplegirl2481
purplegirl2481 purplegirl2481
  • 07-11-2020
  • Mathematics
contestada

You can fill a 12 gallon tank of gas for $33.39 or buy gas for $2.40 a gallon. Which is the better deal

Respuesta :

weeb693
weeb693 weeb693
  • 07-11-2020

Answer:

The gas can for $2.40

Step-by-step explanation:

Because if you buy twelve gallons it will only be 28.80 instead of buying the 12 gallon tank for $33.39

Answer Link

Otras preguntas

Why does a weasel say that the holocaust happen yesterday or an eternity ago
emotional events that lead to stress include __________. a. getting a new job or losing a job b. divorce or loss of a loved one c. problems with drugs or alcoho
given two values with the same number of decimal places and a significant digits, is it possible for an operation performed with the two values to have a differ
Use the distributive property to simplify the expression 5x(x-4)
8.260 in expanded word form
What is the value of the underlined digit in 16,403
Jonah is planting a rectangular garden the perimeter of the garden is 120 yards and the width is 20 yards what is the length of the garden
draw an area model and then solve using the standard algorithm 27 x 36
what does BC stand for
The formula for table salt is NaCl. According to the law of definite proportions, this means that the formula for table salt _____. can also be NaCl2 is always