At a candy store, you can buy pre-filled bags of candy that weigh 2 1/4 pounds for $8. At this same rate, how much would a 4 pound
bag of candy cost?

Respuesta :

Answer:

$14.22

Step-by-step explanation:

step one:

given data

we are told that 2 1/4( 2.25 pound) of candy cost $8

let us find the cost of 1 pound first

so

2.25 pound cost  #8

1 pound will cost x

cross multiply

x=8/2.25

x=$3.55 for one pound.

step two:

Hence  if 1 pound cost $3.55

4 pound will cost = 3.55*4= $14.22