zacharystrauss
zacharystrauss zacharystrauss
  • 06-11-2020
  • Mathematics
contestada

One pound of candies costs $3.50.

How many pound of candies can be bought for $10.50?

Respuesta :

lina3985 lina3985
  • 06-11-2020
he bought 3 pounds of candy. $10.50 / 3.50 = 3
Answer Link
daniellau2006 daniellau2006
  • 08-11-2020

Answer:

2

Step-by-step explanation:

10.5/3.5=2

Answer Link

Otras preguntas

the eightfold path,the four noble truths,and the concepts of nirvana are associated with the religion of a) Islam b) Hindusim c) Shinto d) Buddhism
40% of a certain number is 80 what is that number ?
What os a comparison of two quantities and can be written as a fraction when the two quantities have two different units?
The phrase, "poor mexico: so far from god, so close to the united states," refers to what reality?
how might unrestricted submarine warfare have led to u.s. entry into world War 1
The hypotenuse of a right triangle is 6 inches and one of the legs is √ 6 inches, the exact value of the other leg is _______ inches. A. 30 B. √ 15 C. 15
Factor out the coefficient of the variable. The expression 38d+34 factored is
The phones at Century Cellphones vary in price depending upon demand. The average phone has a built in camera and costs x dollars. Phones with both a camera and
Part 1: Mr. Nicholson accepts a job that pays an annual salary of $60,000. In his employment contract, he is given the option of choosing a) an annual raise of
round 82 to the nearest ten