zacharystrauss
zacharystrauss zacharystrauss
  • 06-11-2020
  • Mathematics
contestada

One pound of candies costs $3.50.

How many pound of candies can be bought for $7?

Respuesta :

kaigames91109x
kaigames91109x kaigames91109x
  • 06-11-2020

Answer: 2 pounds

Step-by-step explanation: 3.50 + 3.50 = 7$ so the answer is 2

Answer Link
BellaX0814
BellaX0814 BellaX0814
  • 06-11-2020

Answer:

2 pounds of candy can be bought for $u

Step-by-step explanation:

We have 2 "$3.50" in "$7" and we know that for every $3.50 we have, we can buy 1 pound of candies. Therefore, for $7, we can buy 2 pounds of candies

I hope this helps! :)

Answer Link

Otras preguntas

british advantage at the beginning of the american revolution
what eye color Is the most common
Your bank balance is $102.35 and you've just made purchases for $20, $33.33, and $52.80. You then make deposits of $25 and $24.75. What's your new balance?
Use the following quote to answer the question. "The judicial power shall be vested in a supreme court, district courts of appeal, circuit courts, and county co
estimate 6.1 DIVIDED 8
Which ancient civilization established the basis of western democracy?
What has at least one right angle but is not a square
Woden's day, in Modern English, is
In 2009 Hawaii celebrating 50 years of the state how many months are in 50 years
Two planes leave an airport at noon. If the eastbound plane flies at 560 mph and the westbound plane flies at 500 mph, at what time will they be 2,000 miles apa