caboverdenailah caboverdenailah
  • 06-11-2020
  • Mathematics
contestada

Select the better deal in the pair. Then give the unit rate for the better deal. $144/4 g or $234/6 g

Respuesta :

avabundy75
avabundy75 avabundy75
  • 06-11-2020

Answer: The one that says “$144/4” is the better deal in the pair, I think.

Step-by-step explanation: If you divide 144 by 4 you get 36, and if you divide 234 by 6 you get 39.

Answer Link

Otras preguntas

Can someone solve this for me?
How would you classically condition an adventuresome 2-year-old to be more fearful of running across a busy street near her house? (b) how would you classically
What is the converse of the statement given if a triangle is an equilateral then it is isosceles
Which answer best describes the evergreens and herbs of the Chaparral biome? A) They are rich in oil which promotes fire movement through the biome. B) They are
What is the length of BC¯¯¯¯¯ ? Enter your answer in the box.
Type of American Indian dwelling in the eastern woodlands
Maintained his innocence at all times about his role in the Black Sox Scandal, but was still banned by
you can spend at most $20 on tomatoes and red peppers for a soup. tomatoes cost $2.50 per pound and red peppers cost $4 per pound. write and graph an inequality
Mark has been watching 16 movies per month for the past x months. Max has been trying to keep up with his pace but has only been able to watch half as many as M
Is this statement true or false? Among Quakers, the woman could speak as freely as men and were seen as equals in religious meetings. A.True B.False