26thomasp 26thomasp
  • 06-11-2020
  • Mathematics
contestada

a 5-foot peice of ribbon cost 13.20 dollars. WHAT is the price per inch

Respuesta :

turntable5000 turntable5000
  • 06-11-2020

Answer:

$0.22 per inch

Step-by-step explanation:

$13.20/5 feet =

$2.64 / 1 foot

Remember 1 foot = 12 inches

$2.64 / 12 inches =

$0.22 per inch

Answer Link

Otras preguntas

The figure shows ∠AOC drawn with a protractor. What type of angle is it and what is its measure? A. Acute; 35° B. Obtuse; 145° C. Acute; 145° D. Obtuse
during deposition, _______
Which of these would NOT be helpful in determining whether or not a source of information is credible? A) If the source is of sound mind. B) If the source
: In what ways was the Treaty of Versailles a success?
Use the relationship between the angles in the figure to answer the question. Which equation can be used to find the value of x? x = 52 ​x + 52 = 180
Lillia is doing online research about using green energy. One Web site she finds is called, "Stop Killing the Polar Bears!" What is the likely primary goal of t
Why did it take so long to get help to many of the hurricane victims
If triangle VWX and triangle NOP are similar. If mV=44 degrees and mP=66 degrees. What is mW?
A farmer cut a branch from his favorite, mature fruit tree, planted it in the soil, and it grew to be a new tree. The farmer's method of growing a new plant is
Which tool should Jules use to encourage her reader's interaction on her website? Jules should use the ________ tool to encourage her reader's interaction on he