pranit3126
pranit3126 pranit3126
  • 10-10-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of 6 1/2 kg of apples is Rs. 520. What is the rate of one kg of apples

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 10-10-2020

Step-by-step explanation:

So, cost of 6.5 kg of apples is Rs. 520 and we need to find cost of one kg apples.

It can be done just by applying Unitary Method!

So,

6.5 kg -- Rs. 520

1 kg -- Rs.(520/6.5) = Rs.80

So, cost of 1 kg apples is Rs.80.

Answer Link

Otras preguntas

Indicate whether each of the following items is an asset, a liability, or part of owners' equity. a. Accounts receivable b. Salaries and wages payable c. Equipm
What industry played a major role in some of the first discoveries in Earth Science?
PLEASE HELP!!! WILL GIVES BRAINIEST!! PLEASE SHOW YOUR WORK!!
You have a combination lock with 3 secret digits. Find the 3 correct digits using the following clues and enter your answer below.
Sandra has $150 to purchase groceries. So far, she has $20 of toiletries, $30 of meat, and $15 of produce in her cart. Which inequality could describe x, the am
The population (in millions) of a certain country can be modeled by the exponential equation P=3.5(1.4)x where x represents the amount of decades since 1800. Fi
In one or two sentences, list the three rules for the Constitutional Convention.
The figure shows two vectors T⃗ and U⃗ separated by an angle θTU. You are given that T⃗ =(3,1,0), U⃗ =(2,4,0), and T⃗ ×U⃗ =V⃗ . 1) Express V⃗ as an ordered trip
Please Help with Computer Science!
_____ is the full introduction of a complete marketing strategy and the launch of a product.