allisonreed allisonreed
  • 09-10-2020
  • Mathematics
contestada

A 2-quart carton of orange juice costs $7.28. What is the price per cup?
What is the the price per cup

Respuesta :

arachellebetts
arachellebetts arachellebetts
  • 09-10-2020

Answer:

.95 per cup

Step-by-step explanation:

There are 4 cups per quart.

But this is 2 quarts so we are using 8.

divide 7.28/8  is .9475

Answer Link

Otras preguntas

what is the nth term of this sequence? 7, 10, 13, 16, 19....
whats the sum of fifty-two and twenty
propozitii cu from dar fiecare propozitie sa aiba inteles diferit
Mike is giving roses to some children at a carnival. He has 7 red roses, 8 yellow roses, and 9 white roses. If Mike selects a rose randomly without looking, wha
In this excerpt from President Kennedy's 1963 Civil Rights Address, he included the examples of equal service and voting for what purpose? "It ought to be poss
Synonyms for passive transport
How does the setting of "To Build a Fire" shape the story's resolution?
Michelle is checking a division problem by doing the follwing: 128 × 7 = 896 + 3 = 899 What proplem is Michelle checking?
Solving for Y. Write the following equation in slope-intercept form. 13x - 11y = -12
Use Distributive Property to write 6×2-6×3 in factored form, Explain