tiffanychen0913
tiffanychen0913 tiffanychen0913
  • 09-10-2020
  • Mathematics
contestada

Joe paid $3.60 for 12 eggs. What is the cost per (1) egg? Please explain your answer.
HELP ME PLS

Respuesta :

Lukecreator7
Lukecreator7 Lukecreator7
  • 09-10-2020

Answer:

Joe paid $0.30 per egg.

Step-by-step explanation:

You can divide the cost by 12 to get the cost of one egg because of the "Division Property of Equality."

Answer Link
Thebratniyahh
Thebratniyahh Thebratniyahh
  • 09-10-2020

Answer:

3.3 average

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

4. A recipe for salad dressing calls for 1/3 tablespoon of vinegar for every tablespoon of oil. The equation V = L gives the amount of vinegar needed (V) in ter
"A ruler makes use of the majority and neglects the minority, and so he does not devote himself to virtue but to law." -Han Fei Zi What does this quote mean I n
How did Latin American countries respond to the policy of Pan-Americanism?
please i really need help with this
What behavioral adaptation might allow these lizards to survive in their environments? - no not camouflage
Una compañía de seguros quiere saber la proposición de habitantes de cierta ciudad que tienen sus residencias aseguradas contra accidentes. Para ello, seleccion
Mass box A = 10 grams; Mass box B = 5 grams; Mass box C— made of one A and one B. Options for g Of A: 10, 20, or 30 Options for g of B: 10, 30, or 20
which section of the declaration of independence explains what the british government has done to anger the colonists
HELP ASAP I WILL GIVE YOU AN EXTRA 15 POINTS FOR CORRECT ANSWERS HELP
Why does Johnny avoid talking to girls? In the outsiders