sophialilyrivera
sophialilyrivera sophialilyrivera
  • 09-10-2020
  • Mathematics
contestada

If 7 pounds of flour costs $13, what is the price per pound? *

$0.93
$2.33
$1.86
$1.49

Respuesta :

Erinisawesome15
Erinisawesome15 Erinisawesome15
  • 09-10-2020
You would do 13 divided by 7 which is 1.8571, but you have to simplify, to the nearest hundredth. So 7 is greater than 5 so the answer would be $1.86
Answer Link
victoria0301
victoria0301 victoria0301
  • 09-10-2020
1.86 c. You would divide 13 by 7 and get 1.857..... and you would round it to 1.86:)
Answer Link

Otras preguntas

Dentists use a soft, clay-like material to make a filling for a cavity. The filling stays soft under the light of the dentist’s lamp, but it hardens when the de
you buy 2.3 pounds of apples for $1.43 per pound. how much do you spend
Kelly had one liter of soda she divided equally into 10 classes to share with her friends how much total did each friend get.: 1 Deciliter, 1 centiliter, or 1 m
We the People of the United States, in Order to form a more perfect Union, establish Justice, insure domestic __________, provide for the common defence, promot
The fighting of the Civil War in Georgia can be described as
A DNA molecule is shaped like a _____. A. Straight Ladder B. Triple Helix C. Long thin rod D. Spiral Staircase
Solve for x if log(2x-7) = 0
Please use the picture and help. The topic is scale factor
Read the text and question carefully and choose the option with the best answer to the question. Mi abuela de noventa y cinco años necesita estar tranquila, y n
Help me with this please!!! Write the function for the graph!?!??