kimberly0024 kimberly0024
  • 09-10-2020
  • Mathematics
contestada

Bonnie bought 5 pounds of apples for 8$. Don bought apples for $0.40 more per pound than Bonnie. How much did Dan spend per pound for his apples?

Respuesta :

ThisisKenzie
ThisisKenzie ThisisKenzie
  • 09-10-2020
Bonnie paid 1.6$ per pound and Dan paid 2$ per pound
So the answer is 2$
Answer Link

Otras preguntas

How does H. G. Wells refute the theory of social Darwinism in The Time Machine?by showing that the future human race is free from labor or any form of danger by
The theory that earth's rocks formed in a global flood followed by uplifting of some rock over a short period is called
When two fractions refer to the same whole and have the same denominators explain why you can compare only the numerators
Which of the following changes will always be true for an exothermic process? +deltaH +deltaS -deltaH -deltaG
What is the greatest perimeter of a rectangle with an area of 39 ft.²
which of the following is adjusted every year for inflation A. Tax rates B. Tax brackets C. Sales Taxes D. Taxes preparers
How does the growth of organisms get affected by environmental and genetic factors?
What were the different roles a father played in the Roman family
draw graphs of these equations y=3x y=3x+1 y=3x+2
What is the prefix for inhabited