makenzieleos2008 makenzieleos2008
  • 09-10-2020
  • Mathematics
contestada

Valentine’s day stickers are on sale for $2.00 for 34 stickers. What is the unit price per sticker?

Respuesta :

keziakh004
keziakh004 keziakh004
  • 09-10-2020

Answer:

$0.059

Step-by-step explanation:

To find the unit price per sticker, divide the price by the amount of stickers.

$2/34 = $0.059

Answer Link
ricchad
ricchad ricchad
  • 09-10-2020

Answer:

$0.059 per ticket

Step-by-step explanation:

$2  divide it by  34 stickers

    $2.00          

34 stickers

   

=  $0.059 per stickers

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is the inverse of the statement "If I like math, then I like science"?
7b/9b in its simplest form
Mayan Government like... 1.What type of ruler ship did they have? 2.How were they organized? 3.What type of laws did they have? 4.What were their courts like?
which measure is equal to 850 grams? A. 0.85 kg B 8.5 kg C 85. kg D 8,500 kg
in France's old order the clergy belong to the A. First Estate B. Second Estate C. Third Estate D. Fourth Estate
what did southerners think about the growing number of textile mills in the northeast?
the term feudalism is best defined as
What does pi equal to?
What happened in Russia as a result of actions taken by Peter the Great? (1) Russia was weakened by French invasions. (2) Catholicism was adopted as t
how did the Byzantine empire become rich and successful?