sandra113 sandra113
  • 08-10-2020
  • Mathematics
contestada

Jorge goes to the store and pays $4.80 for 1.5 pounds of fruit. What is the price per pound of the fruit?

Respuesta :

swordofelites swordofelites
  • 08-10-2020

Answer:

$3.20

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

On this problem its about science I feel like the answer is Oxygen but oxygen is made of nitrogen and i'm not sure can someone clarify please and thank you
Write and evaluate the expression. Then, complete the statement.     The temperature doubled.     Evaluate when t = 32 degrees. The value of the expression when
What math sites do you guys use? :/or apps?for me I use "Khan Academy"​
Which of the following sentences is written in Passive Voice? The Canadian Dominion government is very oppressive. With such a license it is unlawful to sell a
A city bus travels along its route from Jackson Street 8 km to Aurora Avenue, where it turns and continues 13 km. What is the total distance that the bus has tr
to what extent do our schools provide a true education?​
What's the best answer
Can you give me answers about protons and neutrons and electrons and atoms
20q - 5r = 45 write down the value of 4q-r​
32.45 x 827.33 help??