Seudónimo Seudónimo
  • 08-10-2020
  • Mathematics
contestada

6 pack of soda costs $2.40. A 12 pack of the same soda costs $5.40. Which is the better deal? Explain your reasoning.

Respuesta :

Jaydencathey
Jaydencathey Jaydencathey
  • 08-10-2020

Answer:

The 6 pack

Step-by-step explanation:

I say this mainly because if you buy two 6 packs of soda that will add up to 4 dollars and 8 cents which is cheaper than the 12 pack.

Answer Link

Otras preguntas

The town of Beeville is made up of two neighborhoods: Forest Ridge and Lakeland. Forest Ridge has a population of 11,682 and an area of 14 square miles. Lakelan
Early baroque opera pioneered a new style of singing that essentially was "musically heightened speech," with free rhythm and light accompaniment. this style of
One of the effects of online-design shows is that consumers:
What is the definition of symbolism? a person, place, animal, or object that has similar physical qualities a person, place, animal, or object that has hi
Why did the united states want to become an empire?
What is the rationale for administration of ranitidine to a patient who is experiencing acute adrenal insufficiency?
Which was not part of Johnson’s Reconstruction plan? a. That only Southern state government members who took a loyalty oath would be allowed to vote for delegat
If Joe sells important nuclear secrets to Iraq, he is committing
Laquelle est correcte? a. Il se met d'étudier b. Il se met en étudier c. Il se met à étudier
The equation below describes a reactions between an acid and a base. What kind of a substance is KCI?