emoniih96
emoniih96 emoniih96
  • 08-10-2020
  • Mathematics
contestada

A 6 pack of candy bars cost $5.16. What is the unit price

Respuesta :

kelisrodriguez24 kelisrodriguez24
  • 08-10-2020

Answer:

0.86

Step-by-step explanation:

Divide the cost ($5.16) by the amount of packs (6) and your answer would be 0.86. Meaning, for one pack it costs $0.86. Hope it helps :)

Answer Link

Otras preguntas

12 2. A type of subatomie particle with a positive
What is the value of the discriminant of the quadratic equation -2x2=-8x+8, and what does its value mean about the number of real number solutions the equation
Find the slope of the line that passes through the points (-12,10) and (-18,14).
Ruth bought cupcakes for her sister's birthday party. 14 cupcakes had sprinkles on top. The other 21 cupcakes did not have sprinkles. What percentage of the cup
What is the mode for the set of data? 6, 7, 10, 12, 12, 13 Answer choices:10121311​
difference between administrative unit and federal system in a point?​
Simplify 2m^2 – 2m + 3m^2
In order for the economy to be strong, businesses____.
Find the image of the given point under the given translation. P(-7,1) T(x,y) = (x + 9, y-3) P' = ([?], []).
can uh help me in this ​