jadabox20 jadabox20
  • 08-10-2020
  • Mathematics
contestada

$3.50 per pound for potato salad OR 1.5 pounds of potato salad for $4.50

Respuesta :

itsluisglass itsluisglass
  • 08-10-2020

Answer:

1.5 pounds of potato salad for 4.50 would be cheaper

Step-by-step explanation:

because if you divide 3.50 by two you get 1.75 and added back to 3.50 you can purchase 1.5 pounds for 5.25 which is more expensive than 4.50

Answer Link

Otras preguntas

An iron bar has more mass than a plastic bar of the same volume. so the iron bar will have greater inertia. a. True b. False
Solve for a in terms of b and c:3a+4b=c
Read the following passage from "Paul's Case" by Willa Cather and answer questions 31–35. 1 When he awoke, it was three o’clock in the afternoon. He bounded
What is x minus 8 equals 10
Read the excerpt below. Which of the following statements best summarizes the main idea of the excerpt? Gertrude Belle Elion was born on Jan. 23, 1918, in New Y
A single die is rolled one time. find the probability of rolling an even number or a number less than 3.
(04.01 LC) The levels of organization within an organism are atom, __________, cell, tissue, organ, and __________. atomic number; element compound; kidney
#1 Use the triangle diagram triangle XYZ to answer the question. Which is an altitude of triangle XYZ? A. line AZ B.line BX C. line XY D. line YZ #2
Matthew has a bag of green & yellow skittles. There are 38 total in the bag. If g = green Skittles & y = yellow Skittles, which equation represents th
How to do zero-product property