loragalvan
loragalvan loragalvan
  • 08-10-2020
  • Mathematics
contestada

If rice costs $1.60 per kilogram, determine the cost of a pound of rice.
The cost is $ per pound.

Respuesta :

deidremobley5
deidremobley5 deidremobley5
  • 08-10-2020

Answer:

0.784

Step-by-step explanation:

The cost of rice is $1.6 per kilogram. Multiply it by 0.49

Answer Link

Otras preguntas

what effect did spending time with the lotus-eaters have on Odysseus's men
The water pressure on Mustafa as he dives is increasing at a rate of 0.992 atmospheres per meter. what is the rate of increase in water pressure in atm/km
Solve the triangle. B = 72°, b = 12, c = 8 A. Cannot be solved B. C = 39.3°, A = 68.7°, a ≈ 16.5 C. C = 39.3°, A = 68.7°, a ≈ 11.8 D. C = 44.5°, A = 63.7°,
A boat moves 16.4 km across a lake in 30.0 min. What was the average speed of the boat in kilometers per hour?
What is arroz con guandules?
Abbie recorded the temperatures at which two oils freeze: Oil Temperature Cottonseed oil −48.1 °C Coconut oil 24.8 °C Which statement about the temperatures
jonathan is a photographer. he has been hired by a company to shoot an advertisement for their product. which role does Jonathan play in the advertising process
Your 8 year loan of 12,200 is at 5.3% compounded annually how much will you have paid in total for your loan
The number of 0.2 can be written 2/10 , so it is a rational number. True or false
El Día de las Madres es en el mes de __________. (2 points) Question 5 options: 1) mayo 2) junio 3) agosto 4) septiembre