tezlynlover123 tezlynlover123
  • 07-10-2020
  • Mathematics
contestada

Zoe bought 1.5 pounds of apples for $3.50 per pound. She wanted to find the total cost using partial products.

Respuesta :

lemondrop69
lemondrop69 lemondrop69
  • 07-10-2020
She spent 5.25 on apples. You can get this because one pound is 3.50$ and if you divide how much a pound is (3.50) you will get 1.75. Add a pound and a half and you’ll get 5.25$ please give brainliest thank you :)
Answer Link
muwwmannny983
muwwmannny983 muwwmannny983
  • 13-11-2020

Answer:

She spent $5.25

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Solve for y 2x-3y+6=0
The Justinian Code was important because it was a collection of the A. Military tactics used by roman generals B. teachings of jesus and the christian fathers C
heat and moisture are distributed around earth by what?
1 1/3 divided by 2 5/6
explain the attribute that makes a parallelogram a special trapezoid
What could be achieved by DNA profiling using gel electrophoresis? A. The chromosome number of an organism could be counted. B. It could be shown that human tis
Are lungs and liver are the same, or if not can you right down the definition for them please!
The vertebrate endoskeleton differs from an arthopod's exoskeleton because it
For a theory on the formation of our Moon to be accepted, it must explain all of the following facts EXCEPT: a. Why the Moon has a lava 'ocean' b. Why the Moon
Which of the following are connected by hydrogen bonds? A. Hydrogen to oxygen within a molecule of water B. Phosphate to sugar in a DNA molecule C. Base to suga