KaitKsks KaitKsks
  • 07-10-2020
  • Mathematics
contestada

Kevin bought 4/6 pounds of pecans for $50.89. About how much was the cost per pound?

Respuesta :

kaartikj16 kaartikj16
  • 07-10-2020

Answer:

$76.33

Step-by-step explanation

1 divided by 4/6 = 3/2 =1.5

50.89 x 1.5 =$76.33

Answer Link
katergarza
katergarza katergarza
  • 10-11-2020

Answer:

$10.00

Step-by-step explanation:

this is the answer!!!!!

Answer Link

Otras preguntas

PLZ HELP QUESTION IN PICTURE!!
If z = 4.0 and y = 5.6, what is the value of x? z=y/x Express your answer to the tenths place (i.e., one digit after the decimal point).
The weight of a patient is 178lb to the nearest half pound
what is the definition of livelihood
The principal on Jan’s loan was $4,700, but by the time she had paid it off after four years, the interest and principal totaled $5,388. If Jan made regular qua
x/42=15/7? proportion
A cheetah is running at a speed of 19.5 m/s in a direction of 69° north of west. Find the cheetahs velocity component due north and due west.
A survey was given to 304 people asking whether people like dogs and/or cats. 184 said they like dogs 121 said they like cats 82 said they don't like cats or do
Which expression is shown using the model below? A model with 6 rows of 6 squares and 6 rows of 5 squares. 5 (6 + 6) 5 (6 + 5) 6 (6 + 5) 6 (6 + 10)
can someone help me answer this please