mgmfncn mgmfncn
  • 07-10-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of $4.00 for 26 ounces

Respuesta :

jkemper2005
jkemper2005 jkemper2005
  • 07-10-2020

Answer:

$.15

Step-by-step explanation:

you take $4.00

divide by the items weight

to get $.1538

round to the nearest full cent

Answer Link

Otras preguntas

Find the perimeter and area of the triangle​
What effects did Rachel Carson’s book have on the nation as a whole
What is an a result of overly sensitive immune response to a common antigen
What do the angles in a quadrilateral add up to?*
Could you please answer this question? Only answer question 26 The answers are: x = 5 y = -2
A chocolatier, Alain, in Belgium conducted extensive market research and focus groups, to understand the perfect chocolate for a distinct group of consumers. Th
of the songs in the playlist,72% are country songs . Which fraction is equivalent to 72%
Which of the following functions has a domain of x2-3? y= 15/2-3 + 2 y= 15/+3+2 y = 15/x+2-3 y=-3/4+2 + 15
Study the following list of words. Check all the words which could be categorized as QUICK words. Use your dictionary or thesaurus if you are not sure of a word
Which term describes no competition in a situation where only a small percentage is benefiting? A. Monopoly. B. Market failure. C. Positive failure. D. Tragedy