jadabox20 jadabox20
  • 07-10-2020
  • Mathematics
contestada

3 quarts of apples juice for $3.59 OR 1 gallon (4 quarts) of apple juice for $3.99

Respuesta :

rushilkaza17 rushilkaza17
  • 07-10-2020

Answer:

1 gallon is the better deal

Step-by-step explanation:

If you divide 3.99/4 you get 0.9975. Therefore, a quart of apple juice costs 0.9975. If you divide 3.59/3, you get 1.19 which is more expensive than 0.9975. The answer is 1 gallon of apple juice for 3.99 is the better deal.

Answer Link
johnlukehornsby
johnlukehornsby johnlukehornsby
  • 07-10-2020
Should be one gallon because if you round 3.99 to $4 the it would be 1 dollar a quart. If you round 3.59 to $4 it would be $1.33 a quart.
Answer Link

Otras preguntas

find the zeroes of the polynomial f(x)=4√3x²+5x-2√3,and verify the relationship between the zeroes and its co-efficients
Find the product for these questions 1.( 2x ) ( 10x )2.  -3m( m + 8 )3. 4d( 2d -9 )4. ( 3x + 4 ) ( x -2 )5. ( 2y -1 ) ( 4y - 3 )
What are the four types of racism?
what is the role of irony in poetry?
Find the product for these questions 1.( 2x ) ( 10x )2.  -3m( m + 8 )3. 4d( 2d -9 )4. ( 3x + 4 ) ( x -2 )5. ( 2y -1 ) ( 4y - 3 )
PLz help with these questions.For questions 1 and 2 , write each expression using a single exponent.1)   x^9/x^22) h^14/h^5For questions 3 and 4, simplify each
Which set of points are on the line y=2x-3? (0,-3),(1,2) (0,-3),(2,1) (-3,0),(1,2) (-3,0),(2,1)
Solve the equation y=7x-5
Solve the equation y=7x-5
a 2.5 kg table can hold kg of weight. what is its structural efficiency?