it cost $25.20 for a pack 9 padlocks.

find the unit price in dollars per padlock.

if necessary, round your answer per cent.


pls explain with you're answer

Respuesta :

Answer:

  • $2.8

Step-by-step explanation:

9 padlocks cost $25.20

Let the cost of a padlock be x

Then

  • 9*x = 25.20
  • x = 25.20/9
  • x = $2.8

A padlock costs $2.8

Otras preguntas