armanibuchanan12 armanibuchanan12
  • 07-10-2020
  • Mathematics
contestada


George bought 7 ounces of grapes for $3.36. What was the price of the grapes per
ounce?

Respuesta :

cbyassee40
cbyassee40 cbyassee40
  • 07-10-2020

Your answer is quite simple, really. All you have to do is divide $3.36 by 7 (The ounces of grapes he bought), and your answer should come out to be $.48, to check if this is correct, you then should add .48, 7 times, or multiply it by 7. Which, is what I did. And that should bring you to 3.36!

Answer Link

Otras preguntas

Why are chromosomes arranged into pairs. Give it in it's short answer.
Why didn’t the colonies abolish slavery after the Revolutionary War?
Predict the missing component in the nuclear equation 11C -> X + 0e 6 1
ixl question Complete the text with the better conjunctive adverb. Writer Zora Neale Hurston struggled to achieve success during her lifetime, and when she die
(15 points)Which force results in the economic impacts described in the passage? As information is more widespread, consumers demand product and service offerin
Select all the decimals that round to 40 when they are rounded to the tens place.a) 42.59b) 37.155c) 45.78d) 45.167e) 34.989​
If you bought a T-bill for $99.44 and held it for 180 days, what would be your return?
imagine today you celebrate a freedom day at your school but you are not satisfied with the attitude of other Lerners towards the freedom day . write a diary e
When a pitcher is holding a baseball, the ball has____ energy. After the pitcher throws the ball, the ball has _____energy? potential heat kinetic nuclear
3.873... express in p/q form