ihaveaquestionlol ihaveaquestionlol
  • 07-10-2020
  • Mathematics
contestada

At Supply World, 4 pens cost $10.00. How much do 3 pens cost if the price per pen is the same

Respuesta :

bagwillemma bagwillemma
  • 07-10-2020
If you divide 4 by 10 you get 2.5. Multiple by 3 and the answer would be 5.5-
Hope this helps
Answer Link
Аноним Аноним
  • 07-10-2020

Answer: $7.50

Step 1: Divide.

10 ÷ 4 = 2.50

Step 2: Multiply.

2.50 × 3 = 7.50

The answer is 7.50

Answer Link

Otras preguntas

how does carbon enter and exit a consumer?
What does the red clown represent in the house on mango street?
how many sucrose molecules are in 3.0 moles of sucrose
La quinceañera lleva (wears) __________.
Which employees work directly with customers, helping them make deposits and withdrawals? A) Bank Teller B) Insurance Agent C) Financial Manager D) Mortgage Bro
"Je vis, Je meurs" Louise Labé Translation: I live, I die: I burn myself and drown, I am extremely hot by enduring coldness; Life is too soft and hard for me
You have 500 sheets of notebook paper. After 1 week, you have 72% of the sheets left. You use the same number of sheets each week. Write an equation in slope-in
What is the difference between the graphs y=3 and y=3x
As early as 7000 BCE, during the Neolithic Age, people of Jericho refashioned ____
Recall from previous activities in this lesson which era is sometimes referred to as the Age of Mammals. Locate and click on this section of the geologic time s