fernandezalbert fernandezalbert
  • 06-10-2020
  • Mathematics
contestada

you have $40 to spend on n gallons of gas that costs $3.25 per gallon. ​

Respuesta :

maxlarson
maxlarson maxlarson
  • 06-10-2020

Answer:

You can buy 12 gallons of gas.

Step-by-step explanation:

I took 40 and 3.25, then divided them.

I got a very large ugly decimal. When simplified it is 12.

Answer Link

Otras preguntas

Emily: _________ que es muy sano hacer deporte.
The main products Europeans wished to get from Asia by trade were :
I need help again please help
what is the intersection of planes p and q?
(ASAP)Which was a key feature of the Agricultural Revolution? implementation of the three field system reestablishment of the fallow experimentation wi
please help i'm not that good at math. Determine the number of real solutions for each system of equations. System A has blank real solutions. System B has blan
Which theory is supported by scientists gathering the additional evidence of sea floor spreading and magnetism?
Help solve either of these PLEASE!!!!
Ten grams of sugar are added to a 40-g serving of a breakfast cereal that is 30% sugar. what is the percent concentration of sugar in the resulting mixture?
Find the absolute maximum and absolute minimum values of f on the given interval. f(x) = 4x3 − 18x2 − 48x + 1, [−2, 5]