depressoexpressoNF depressoexpressoNF
  • 10-09-2020
  • Mathematics
contestada

Kibble-Yum dog food costs $3.70 per pound. If Jenna spent a total $20.35 before tax on
Kibble-Yum dog food, how many pounds of dog food did she buy?

Respuesta :

grasslikesfridges grasslikesfridges
  • 10-09-2020
It is 5.5
20.35/3.70=5.5 (division)
3.70•5.5=20.35(multiplication)
Answer Link

Otras preguntas

Task 3 Explore the hand-write digit image dataset from Scikit-learn Digits dataset. Task 3.1: Load the Digit dataset with command datasets.load_digits(). More i
Which reflex is elicited by a sudden noise or loss of support in which infants extend their arms, arch their backs, and bring their arms toward each other? a) R
In 2005, an orchard had 24,000 blueberries and the number has been growing at a rate of about 5% per year. The function b(t) = 24(1.05)' gives the number of b
Find the relative extrema of the function, if they exist. s(x) = -x² - 10x + 96 A. Relative maximum at (-5,121) B. Relative minimum at (10,96) C. Relative maxim
Which two of the following are characteristics of the lac repressor protein? Multiple select question. a. Composed of four identical subunits Has an arabinose b
In 1.0M HCl , HCl is nearly 100 percent dissociated, as represented by the equation above. Which of the following best helps to explain why, in .01M HCN , less
Ethanol+ethanoic acid structural formula
will all values of a result in a true number sentence
Is it correct to say that in every case, without exception, any radio wave travels faster than any sound wave?
What does the reader know about Rebecca that Gina does not know