leidy3
leidy3 leidy3
  • 07-09-2016
  • Mathematics
contestada

A package of 5pairs of insulated gloves cost $29.45 what is the unite price of the pairs of gloves

Respuesta :

issi1
issi1 issi1
  • 07-09-2016
Unit price means price per item. So if you have 5 pairs of gloves and the total cost is 29.45, you need to divide the cost by the number or units (5) and then you will get the unit price
Answer Link

Otras preguntas

What is meant by power rating of an appliance? A bulb is rated as 60 W, 220V.What does itindicate?
how do you find the y-intercept in a equation?
What is the range of the function: {(1, 3); (3, 5); (5, 7); (7, 9)}?                                    A. {1, 3, 5, 7}
Solve the equation on the interval [0,2pi). 2sin^2x=-3sinx+5
Which one of the following words shouldn't be capitalized? A,Abilene B,Red C,king. D,Cattle
how do you connect 1 ohm, 2 ohm and 3 ohm resistors to getan equivalent resistance of 5/6 ohm.
why not two magnetic field lines can intersect? why not it is possible?
if a object is moving at a velocity of 100kmph and suddenly decelerates at the speed of 10 kmph find the distance traveled
ln(x-2)+ln(2x-3)=2lnx
why do mammals need more extensive respiratory surface?