contestada

which one is cheaper and why A bag of 3 kg potatoes for $3.49, or a bag of 5 kg potatoes for $4.99

Respuesta :

Answer:

a bag of 5 kg potatoes for $4.99

Step-by-step explanation:

estimated $5.00 for 5 kg

5.00/5 = $1.00 per kg