Seudónimo Seudónimo
  • 14-05-2020
  • Mathematics
contestada

Jordan bought 2 bottles of water. If the total cost of the water was $ 4.50, what was the cost of each bottle of water? (Hint- draw a model or diagram that represents this situation.)

Respuesta :

hectorluna0237 hectorluna0237
  • 14-05-2020

Answer:

2.25 for ONE bottle

Step-by-step explanation:

If you divide 4.50 by 2 the result is 2.25

Answer Link

Otras preguntas

Find the LCM of 3 and 4
If the density of manganese is 7440kg/m3, find the mass of 35,000 m3
i tried searching for a answer and i couldn’t find one soo help?
Which empire is best known for conquering Constantinople? A. The Ottoman Empire B. The Mughal Empire C. The Safavid Empire D. The Ming Empire
What is the best base unit that is used to measure distance
Which part of the angle is the vertex? A. AB B. Point A C. AC D. Point C
Documentation for support is considered a deliverable at which stage of the project management process?
I need 4 facts on the history of Labor Day PLEASE ASAP 
complete the verb + noun collections in the sentences belowthe area/arrest/cctv footage/the culprits/a house/an investigation/suspect/witnesses​
How do you graph y=-3x+2 y=2x-3