Johanahernandez123 Johanahernandez123
  • 09-05-2020
  • Mathematics
contestada

A 6 cans of sprite costs $24.how much would 9 cans of sprite cost.

Respuesta :

mysticchacha
mysticchacha mysticchacha
  • 09-05-2020

Answer:

36 dollars for 9 cans

Step-by-step explanation:

This is a proportion problem.

We see    $24 / 6 cans  =   x dollars / 9 cans

Simply speaking:

24/6  =  x/9

4 = x/9

x = 36 dollars

Answer Link
hockeybeasy926 hockeybeasy926
  • 10-11-2020

Answer:

36 dollars for 9 cans

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

there were six presidential elections between 1896 and _.
Where does most of the world's population tend to settle? near mountain valleys
For a future teachers of America fundraiser,denzell sold food as shown in the table . He sold 11 more subs than pixxasand earned a total of $233. Write and solv
Why mice are classified as omnivores in the food web?
Factor out each GCF
An object is thrown upward from the top of 80 ft tower.The height h of the object after t seconds is represented by the quadratic equation h=-16t^2+64t+80.After
The theory of gravity is considered to be a theory because _______. A)it could still be wrong B)things fall when you drop them c) many scientist believe it is c
What is the difference between one cup of ice cream and 6 oz of yogurt? A. The yogurt has 20% more vitamins than the ice cream. B. The yogurt has 50% mor
what country established the world's largest empire
Which of the following is a source of graywater? s