zebrazxz102 zebrazxz102
  • 07-05-2020
  • Mathematics
contestada

If rice costs ​$1.50 per​ kilogram, determine the cost of a pound of rice.

Respuesta :

NotNav
NotNav NotNav
  • 07-05-2020

Answer:

$3.3075

Step-by-step explanation:

1 kilogram = 2.205 pounds

So we will multiply the $1.50 by 2.205 to get the cost per pound of rice

1.50 * 2.205 = $3.3075

Answer Link

Otras preguntas

Even though y’all ( wasn’t ) close or ( weren’t ) close?
The table shows the weights of giant pumpkins grown in two towns, Cedartown and Baytown. Match each phrase to its value. Weight of Cedartown Weight of Baytown P
If cost price of a product is rs. 53 and the loss on its sale is rs. 6, what is its selling price?
What was the 26th amendment to the US Constitution during the Vietnam war
Identify the class of the 8 organic compound below (alcohol, carboxylic acid, halocarbon, alcohol, ketone, ester, ether). Some words may be used more than once
find the measure of the angle.
Please Help! During photosynthesis, an energy transformation takes place. Which one of these happens during photosynthesis? Question 3 options: Electrical energ
i need the answer asap pls! :)
The Indus Valley had what type of climate?
...........................................................................