lovelymia48 lovelymia48
  • 06-05-2020
  • Mathematics
contestada

6th grade math help me please !

6th grade math help me please class=

Respuesta :

OfficialRoytriever OfficialRoytriever
  • 06-05-2020

First we have to figure out how much 3 bags cost using the total cost of $8.25

That means. we would do 8.25/3 and 8.25 divide by 3 equals 2.75.

Now we know that each bag costs approximately $2.75

All we have to do now is multiply 2.75 by 4 to get the cost for the total of 4  bags.

4 times 2.75 is exactly 11 dollars, if might change if theres tax.

But, the answer would be 4 bags costs $11.

Answer Link

Otras preguntas

Alicia believes that an employee's perception of a situation determines his or her relationship with other members. she also believes that employees can also in
Which is true of protists?
What happens to DNA when the temperature is increased to near boiling?
Which detail gives implicit information about the modern view of the Elizabethan landscape?
How many ounces are there in 13.5 pounds
PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWER ONLY PLEASE!!!Function 1: y = 4x + 5Function 2: The line passing through the points (1, 6) and (3, 10).Which of these functio
What is the binary form of the hexadecimal number CAFE? A. 1100 1010 1111 1110 B. 1111 1011 1111 1110 C. 1100 1011 1111 1111 D. 1101 1111 1111 1110 E.
Need Help With Geometry. Please Show Work. Just 11.
A sentence with major
what is an example of an allusion of the goddedd Venus/Aphrodite ... beside the Venus razor? ​