kaylagame7
kaylagame7 kaylagame7
  • 08-04-2020
  • Mathematics
contestada

Cheese is $16 a kilogram
Your recipe asks for 1/2 kilogram
How much will this cost you?

Respuesta :

22saulsmith
22saulsmith 22saulsmith
  • 08-04-2020

Answer:

It should cost you $8

Step-by-step explanation:

16÷2=8

Answer Link

Otras preguntas

Ammonium Phosphate (NH4)3PO4 is a strong electrolyte. What will be the concentration of all the ions in a 0.9 M solution of ammonium phosphate?
A catering service offers 12 appetizers, 9 main courses, and 7 desserts. A banquet chairperson is to select 8 appetizers, 8 main courses, and 6 desserts for a b
what is the measure of angle 2 ?
what did the comanche hunt
Unscramble the spanish words to make a complete sentence.Las El Juega A Damas Martes Èl
Total cost of car after tax is $18550, the sales tax is 6% find the original price?
Carrots sell for $2.10 per pound, and crackers sell for $2.90 per pound. Glen bought some carrots and some crackers. The total weight was 2.3 pounds and cost $6
A railroad car with a mass of 1.94 ✕ 104 kg moving at 3.28 m/s joins with two railroad cars already joined together, each with the same mass as the single car a
Please help 6n^2-5n^2-7n^2 simplify the expression
A catering service offers 12 appetizers, 9 main courses, and 7 desserts. A banquet chairperson is to select 8 appetizers, 8 main courses, and 6 desserts for a b