amarilirodriges
amarilirodriges amarilirodriges
  • 07-04-2020
  • Mathematics
contestada

I NEED HELP PLEASE!!!! Given a real world problem, can you find the unit rate?

Respuesta :

krikside
krikside krikside
  • 07-04-2020

Here is an example:

Josh bought 7 apples for $21.

21/7 is 3, so one apple costs $3. This is the unit rate.

21/7 simplifies to 3/1, that’s another way to think about it. Simplify the fraction until the denominator is 1.

Hope this helps! Tell me if you have any questions!

Answer Link

Otras preguntas

how does the temp affect the size of a crystal?
Cual es la importancia de la paz en un pais
Need answers ASAP ∠1 ​ and ∠2 are supplementary.   ∠1=3x° ∠2=(2x−25)°   Select from the drop down menu to correctly answer the question.   What is the value of
Which of the following questions should you ask yourself when analyzing details? A. How are the sentences written—are the sentences simple or complex, short a
which of the following is an equation of the line that passes through the point (1,1) and has a slope of 2?a. y=2x-1b. y=2x+1c. y=-2x-1d. y=-2x+1
Write a paragraph that has a regular triangle shape. The topic sentence should be, “Overall, a trip to the amusement park makes for a great family outing.” Incl
I don't know what to do....can someone help me?
which of the following describes a relationship of parasitism A. oxpeker bird ticks off the backs of zebras B. a tick attaches itsself to the dkin of a dog C. a
convert 254 ml in kg
What number should be added to the expression x2+12x to change it into a perfect square trinomial? 6 12 18 36