kathyodom2393 kathyodom2393
  • 10-03-2020
  • Mathematics
contestada

A 6-pack of undershirts costs $13.98. This $3.96 less than the cost of buying 6 individuals shirts. If each the same amount, how much does each undershirts costs when purchased individually?

Respuesta :

hkish817 hkish817
  • 10-03-2020

Answer: $2.99

Step-by-step explanation: 13.98 + 3.96 = 17.94. 17.94/6 = $2.99

Answer Link

Otras preguntas

please help!!! I need this and I also don't understand ​
67 x=? Please help!
Given that Cos0=5/13,find a)Tan0,b)Sin0,c)Sec0,d)Co sec0,e)Cot0,​
A spherical ball has a radius of 2 ft what is the volume in cubic feet of the ball
Write a claim you will make in your eassay about the purpose of government
2. Find the surface area of the regular pyramid shown to the nearest whole number.
How were the responsibilities of the national government, such as the maintenance of the Continental Army, funded under the Articles of Confederation?
Describe the relationships among the volumes of the solids. Which solid has the greatest volume? Which solid has the second greatest volume? Do any of the solid
 Find the length of the third side. If necessary, write in simplest radical form. IMAGE DOWN BELOW! SOMEONE PLEASE HELP ME!! ILL GIVE YOU BRAINLIST ANSWER
why is anaerobic respiration useful?​