DaBestLuL
DaBestLuL DaBestLuL
  • 10-03-2020
  • Mathematics
contestada

24 slices of cheese for $7.44 or 90 slices of cheese for $28.80

witch is better to buy?

Respuesta :

lbullins lbullins
  • 10-03-2020

Answer:

24 slices of cheese at $7.44 is .31 cents a slice

90 slices of cheese at $28.80 is .32 cents a slice

The better buy is 24 slices for $7.44

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

For a Saturday matinee, adult tickets cost $8.50 and kids under 12 pay only $7.00. If 80 tickets are sold for a total of $605, how many of the tickets were adul
HEEEEEELLLLP PLZ! AND PLZ EXPLAIN
Percent nitrogen is found in earths atmosphere
explain what you think what happen to rubber if too manyn cross limks are formed.​
Can you help me solve this problem please? Solve 6n = 2n – 8.
Your sister is 10 years old and is 54 13inches tall. Her doctor says she will grow about 2 12inches during the next year and about 2 34inches the year after tha
(look at image) can i get help with this
Samir begins riding his bike at a rate of 6 miles per hour. Twelve minutes later, Chris leaves from the same point and bikes along the same route at 9 miles per
Mr.brown is my teacher. Mr.brown writes books
During the 17th Century, all of the following world powers were major competitors for land in North America except a. Spain. b. Persia. c. England. d. France. P