Respuesta :

Answer:

$0.35 per cup

Step-by-step explanation:

Step 1:  Find the unit price per quart

5.60 / 4

$1.40 per quart

Step 2:  Find the unit price per cup

1 quart = 4 cups

1.40 quarts / 4 cups

$0.35 per cup

Answer:  $0.35 per cup