Seudónimo Seudónimo
  • 07-03-2020
  • Mathematics
contestada

A 9-foot piece of twine costs $9.72. What is the price per inch?

Respuesta :

dumdumcheerleader
dumdumcheerleader dumdumcheerleader
  • 07-03-2020
9 feet = 108 inches
$9.72 divided by 108= 0.09
Answer Link
PollyP52 PollyP52
  • 07-03-2020

Answer:

$0.09 per inch.

Step-by-step explanation:

The number of inches in 9 feet = 9*12 = 108 inches.

So the price per inch  is 9.72 / 108

= $0.09

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following best describes how Japan changed from an isolationist society to a world power?
how dose the climate of the northeast affect the people animals and plants that live there
Answer is A but wht its not C?
what 2 rivers did lewis and clark come across on their expedition
why we are life in earth ? 1. for helping each others 2. just waiting for the end .3. to know why we are here4. for happy life
Which of the following best describes how Japan changed from an isolationist society to a world power?
what are the laws and goals that a government follows called?
if the door did not conceal a hungry tiger, what was behind it?
Mario was visiting the carnival when he noticed a few number relationships. If three tenths of the visitors were adults and there were 100 visitors that were ad
Heritability is defined as