dmigirls dmigirls
  • 06-03-2020
  • Mathematics
contestada

Jose paid $2.50 for 3 apples. At this rate how much would he pay for 12 apples

Respuesta :

gibbydaggett
gibbydaggett gibbydaggett
  • 06-03-2020

Divide 3 apples by $2.50 to get the unit price, $1.20 (The constant of proportionality)
Then multiply 12 apples by the constant ($1.20)
Your final answer should be $14.40
Ver imagen gibbydaggett
Answer Link

Otras preguntas

Robert's family _________ the fireworks from their front lawn.fill in the blank with the correct word.a.) watchesb.) watch
Please solve equation -3x2+243=0
Name three animals which breathe through skin.
how do you find the ratio of a fraction
identify one harmful environmental change that occurs when a volcano erupts.
What's the value of X
Question 17 options:A 71.8 kg man goes from an area where the acceleration due to gravity is 9.79 m/s2 to an area where the acceleration due to gravity is 9.82
notes on electric bulb
What is the other name for artificial kidney?
how is the resistor of a 40v lamp higher then the resistor of a 60v lamp?