federicojimenez0529 federicojimenez0529
  • 10-02-2020
  • Mathematics
contestada

each drink cost $2 and each pizza slice $4 they purchased 9 items and spent a total of $28

Respuesta :

beauprerobert600 beauprerobert600
  • 10-02-2020

Answer:

5 pizza slices and 4 drinks

Step-by-step explanation:

If each pizza slice costs $4 then 4*5 is $20 and then if each drink costs $2 then 4*2 is $8 which adds up to $28

Answer Link

Otras preguntas

the admission to a local carnival is 8.25 per person and 1.50 each ride how much more will it cost a group of 3 friend to ride 8 rides each than bro ride 3 ride
The United Nations does not hold elections and therefore does not engage in any campaigning. True or False
A child kicks a stone along the sidewalk with a force of 520 newtons. The stone travels 1.5 meters in 0.30 seconds. How powerful is the child's kick? 2,600 W 1,
What is a amendment? And how many are there?
The female brine shrimp lives up to 90 days. she produces 100 cysts every 4 days. what is the total number of cysts she produces in her lifetime?
Choose the correct form of comparison. Carla mide 164 centímetros. Cristina mide 159 centímetros. 1. Cristina es más alta que Carla. 2. Carla es menos al
Is Bias is an accepted practice in good journalism.
use the order of operations to simplify 5/6 x (1/8+1/2)x 48/5
why is brainly not working today? each time I put a question in at the top it goes to a blank page saying that was akward.
Simplify. 9 + 8 + 3 x 17 + 3 x 20 x 9 + 11 x 20 + x