alisonlopez146 alisonlopez146
  • 10-02-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells 2 dozen cookies for $7.20 find the price per cookie

Respuesta :

Connera911
Connera911 Connera911
  • 10-02-2020

Answer:

$0.3 per cookie

Step-by-step explanation:

a dozen is 12 cookies. 2*12 = 24.

7.20/24 = 0.3

so each cookie costs 0.3 dollars

Answer Link
gamemaster336336336
gamemaster336336336 gamemaster336336336
  • 10-02-2020

Answer:

30 cents

Step-by-step explanation:

2 dozen : $7.20

24 cookies : $7.20

/24                  /24      (to find unit price)

1 cookie :  30 cents

btw it sounds like your using a math book. slader.com has a bunch of math books answer keys (i wasn't told to promote the btw)

Answer Link

Otras preguntas

Mr Renner is decorating a bulletin board with groups of shapes. each group has 3 shapes and 2/3 of the shapes are snowflakes if Mr Renner is using 4 groups of s
Why were Europeans in conflict over the Caribbean regions?
A chair that cost $210 was reduced by 40% for a one day sale. After the sale, the sale price was increased by 40%. What is the price of the chair?
what landforms are likely to form at this boundary
Someone who rules for a child until the child is old enought to rule
What times what equals 30
You are asked to burn gas using a Bunsen burner in order to boil water. Which of the following has no mass?
How did the election of Marius as a consul reflect a change in Rome's government.
Solve by substitution: 2x-y = -5 -x+-y =10
what compromise ended the third crusade?